УЧИЛИЩНА STEM СРЕДА

Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи в 75. Основно училище „Тодор Каблешков“

Наименование на инвестицията:

Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи в 75. Основно училище „Тодор Каблешков“

Номер на договор:

Договор № BG-RRP-1.015-0210-C02

Краен получател:

75. Основно училище „Тодор Каблешков“

Финансиране:

Средствата се предоставят по Механизма за възстановяване и устойчивост, Компонент 1, „Образование и умения“

Обща стойност на инвестицията:

363 600.00 лв.

Срок на изпълнение:

23.04.2024 г. – 31.05.2026 г.

Кратко описание на проекта:

КОНЦЕПЦИЯ

Изграждането на училищна STEM среда дава възможност за практически ориентирано преподаване, проектно-базирано обучение и интегриране на няколко предметни области с фокус приложението на знанията и уменията в реални ситуации. Избрани са направленията „Математика и информатика“ и „Роботика и Кибер-физични системи“ с цел обхващането на ученици от начален и от прогимназиален етап. Новата учебна среда ще позволи интердисциплинарен подход, разработване на модерни проекти, създаване на макети, решаване на казуси и конкретни задачи. В същото време ще даде свобода на учителите да ползват иновативни подходи, да разширяват хоризонта на своите ученици и да развиват техните силни страни. Модерното оборудване, обзавеждане и интериорният дизайн ще предразположат учениците към учене чрез игри и правене, чрез проучвания и дискусии. Ще предложим и занимания по интереси, за да се повиши компетентността на учениците по отделни теми, да се засили тяхната ангажираност и любопитство. Концепцията създава много благоприятна среда за децата със специални образователни потребности.

Изграждането на центъра включва няколко зони: „Център за млади изследователи“, „Изследователски лаборатории“ и „Класна стая за креативни дигитални създатели“. STEM центърът ще се изгради в крило на втория етаж, в голямата училищна сграда. Той ще свърже 2 класни стаи и част от коридора, като в споделеното пространство между стаите ще бъде позициониран 3D-принтер с необходимото работно пространство около него. Пространството ще бъде обезпечено с пожарогасители, видеонаблюдение, Wi-Fi, добро естествено осветление, щори. По този начин ще бъде създадена мотивираща творческа среда за учене, която ще вдъхновява както учениците, така и учителите; ще се създадат условия за пълноценен, интерактивен учебен процес, в центъра на който е ученикът.

ОБОСНОВКА

За реализиране на Концепцията за изграждане на училищна STEM среда ще отговарят мотивираните учители по отделните учебни предмети за работа в такава среда, началните учители и специалисти – психолог и ресурсен учител. Тяхната задача е да разчупят рамката на традиционното преподаване, да развиват критично мислене у учениците и пълния набор умения на 21-ви век, което ще доведе до подобрени академични резултати и постижения. Интериорът ще позволява на учениците да се чувстват спокойни, да работят в различна от традиционната учебна обстановка и да представят целия си потенциал в различни групови и индивидуални проекти. Планираме пространството и модулите да бъдат изградени и подредени с помощта на елементи, които осигуряват лесен достъп по време на работа. Модулните маси и столовете ще са лесно подвижни и ще позволяват бързо пренареждане. Пространството ще позволява обособяване на различни работни зони и тематични кътове. В отделните пространства са предвидени и кътове за самостоятелна работа или дискусии, амфитеатрално разположени места или мека мебел. Планира се закупуване на допълнителен софтуер за управление на класна стая, с който преподавателят ще има достъп до компютъра на всеки ученик и ще осъществява контрол на работното му пространство, имайки възможност и за поставяне на индивидуални или групови задачи. За по-добрата визуализация при провеждане на дейности с по-големи групи ученици ще бъде поставен 116“ дисплей. Той може да бъде използван и при отдалечени връзки с други училища по време на съвместни дейности.

МЕРКИ ЗА УСТОЙЧИВОСТ НА ИДЕЯТА

Под устойчивост ние разбираме чрез реализацията на STEM проекта да бъдат направени промени в средата за учене, учебното съдържание, методите на преподаване, в организацията и управлението на учебния процес. Тези промени се изразяват във:

– формиране и развитие на ключови компетентности като дигитална грамотност, креативност, умения за разрешаване на реални проблеми от живота и бизнеса, умения за работа в екип, критично мислене;

– усвояване на интегрирания подход за изучаване на природата и затвърждаване на убеждението за личната роля на всеки човек и значението на науката в решаването на съвременните глобални проблеми;

– ранно кариерно ориентиране и насочване към професии, свързани с наука и технологии;

– развиване на умения и компетентности, необходими за бъдещото развитие на общността, конкурентно включване в пазара на труда, математическо мислене и предприемачески дух.

Проектът за изграждане на STEM център променя цялостно атмосферата в училище

Представяне на СТЕМ центъра пред директори на столични училища

Директорът на 75. ОУ „Тодор Каблешков“ г-жа Лава Коцева и заместник-директорът по учебната дейност г-н Цветомир Маринов тържествено прерязаха лентата на новия STEM център, изграден с финансовата подкрепа на ЕС по процедура BG-RRP-1.015 – „Училищна STEM среда“. Гости на събитието бяха директори на училища, с които имаме дългогодишни партньорски взаимоотношения.

Присъстващите се запознаха с богатите възможности на високотехнологичното оборудване и иновациите в нашето училище. Беше демонстриран новият интерактивен под, който може да се използва във всички възрастови групи, но е особено полезен за деца в подготвителни групи, ученици в начален етап и със специални потребности. Последва представяне на VR очила, с които добавената реалност влиза в класната стая. Гостите лично опитаха усещането да се пренесат в различно място и време чрез образователните филми, интегрирани в очилата. Г-жа Виолета Бимбова-Туфан, която от няколко месеца използва VR технологията в часовете по география и икономика, представи успешни практики от своя опит. Г-жа Йорданка Мирчева-Гайдарджи показа от своя страна как чрез преносимия мултифункционален апарат реализира идеята за учене чрез преживяване в часовете по физика. Устройството може да измерва ръст, телесна температура, температура на въздуха, степен на осветеност, нива на шум и много други показатели.

Гостите разгледаха пространството за STEM обучение, което включва два компютърни кабинета с модули за групова работа и зона за работа с 3D принтер. Кабинетите са оборудвани с интерактивни дисплеи и модерна черна дъска, върху която вместо с тебешир, се пише с бяла писалка. Обиколката продължи с посещение на кабинетите по Химия и Физика и география.

Бяха демонстрирани също новите модулни комплекти за сглобяване КИТ, чрез които учениците развиват инженерни умения, докато създават собствен продукт – в случая състезателни колички. Събитието даде възможност за колегиален обмен на мнения и споделяне на опит.