Признание на европейско ниво: Делегация на Европейската комисия и Изпълнителна агенция „Програма за образование“ посети 75. ОУ „Тодор Каблешков“
Училищната общност на 75. ОУ „Тодор Каблешков“ имаше честта и удоволствието да посрещне високопоставена делегация от представители на Европейската комисия (ЕК), Министерството на образованието и науката (МОН) и Изпълнителна агенция „Програма за образование“ (ИАПО). Посещението беше осъществено непосредствено след провеждането на Седмото заседание на Комитета за наблюдение на Програма „Образование“ 2021 – 2027 г. в София.
Срещата премина в изключително сърдечна, топла и зареждаща атмосфера, като даде възможност за пълноценен и открит диалог относно изпълнението на ключови проекти, целите на училищната общност и бъдещите възможности за развитие на учениците.
Делегацията беше посрещната от ръководството на училището в лицето на директора г-жа Виолета Бимбова-Туфан и заместник-директорите г-н Александър Манов и г-н Цветомир Маринов, заедно с преподаватели и възпитаници на 75. ОУ. Сред официалните гости бяха:
- Г-жа Мария Луиза Кабрал – директор на дирекция „Качествени работни места, условия на труд и социален диалог“ в Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ към Европейската комисия;
- Г-жа Ана-Мария Добре, г-н Константин-Виорел Михай и г-н Калоян Колев – представители и експерти от Европейската комисия;
- Г-н Иван Попов – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“;
- Г-н Кирил Гератлиев – заместник-изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“;
- Г-жа Стефка Малиновска, г-жа Мария Станевска, г-жа Десислава Станкова и г-жа Петя Андреева – представители на ръководството на дирекции в рамките на агенцията, придружени от експертния екип на институцията.
Модерна STEM среда и приобщаващо образование
По време на посещението екипът на 75. ОУ „Тодор Каблешков“ запозна детайлно гостите с материалната база и съвременните методи на преподаване. Делегацията разгледа модерния СТЕМ център, зоните за работа с 3D технологии, иновативните пространства за изследователско и дигитално обучение. В последвалата работна среща бяха представени екипа и дейността на училището, визията и ценностите, както и взаимодействието с общността в квартал Факултета. Бяха обобщени резултатите по проект „Успех за теб“, насочен към ученици в риск от отпадане от образователната система и подкрепа за деца със специални образователни потребности.










Гостите проявиха интерес към ангажираността на родителите и това какви условията за учене имат учениците ни у дома. Обърнаха специално внимание и на пътя, по който продължават възпитаниците на 75. ОУ „Тодор Каблешков“ след завършване на 7-ми клас. Ръководството на училището отговори на въпросите без да спестява предизвикателствата и без да пропуска позитивните тенденции, подчертавайки значението на личната ангажираност на педагогическите специалисти.
„Определено вярвам – не само за това училище с неговата специфика, но и за всяко училище по света, че учителят с призвание е този, който кара децата да идват на училище. Ако нямат качествен преподавател, какъвто и проект да има, каквато и програма да има, каквото и да реши Министерството на образованието във всяка една държава, без учителя с призвание нищо не може да се случи. В нашето училище винаги е имало хора, които дават повече от това, което се очаква от тях„, посочи г-жа Виолета Бимбова-Туфан.
Представителите на Европейската комисия бяха искрено впечатлени от разговорите с наши ученици. Със забележителна увереност и отличен английски език Трайко от 3. „в“ клас, Емилия от 5. „в“ и Сергей от 6. „в“ клас споделиха своята гледна точка за живота в училището и разказаха за себе си и мечтите си. Така неусетно официалната среща се превърна в непринуден приятелски разговор. Особено емоционален беше моментът, в който Трайко изпя част от любимата на всички „Една българска роза“ и когато вълнението в гласа му надделя, учителите и съучениците го подкрепиха, включвайки се в песента и увличайки в аплодисменти цялата чуждестранна делегация. Г-жа Ана-Мария Добре от Румъния лично го поздрави за смелостта и отбеляза колко красива е проявената задружност.



По добра наша традиция приветствахме гостите с химна на училището, изпълнен заедно от всички, както и с избрани музикални и танцови изпълнения. В знак на признателност за вложените усилия всички ученици и учители, участвали в организацията на събитието, получиха подаръци от ИА „Програма за образование“, като за децата имаше раници с логото на агенцията, термочаши, тефтери и топки.





Визитата остави прекрасни впечатления у всички участници, превръщайки се в поредното доказателство, че опитът и всеотдайността на екипа на 75. ОУ, усилията за създаване на модерна, приобщаваща и мотивираща образователна среда, получават заслужено признание на най-високо национално и европейско ниво.
„Щастлива съм, че с нашите гости се разделихме като приятели и с желание да работим заедно и в бъдеще“, сподели емоцията си в края на деня директорът на училището г-жа Виолета Бимбова-Туфан.
Посещението на делегация от такъв ранг е чест за нашето училище и признание за работата на цялата училищна общност – учители, ученици, родители и партньори, които ежедневно доказват, че качественото образование променя съдби и създава възможности за бъдещето.


Както винаги наши партньори за спокойствието и реда бяха служителите на Трето РПУ, на които благодарим от сърце!

