Киберскаути в 75. ОУ“Тодор Каблешков“

На 04.06.2019 г. ученици от 75. ОУ“Тодор Каблешков“ и 147. ОУ“Йордан Радичков“ успешно завършиха двудневна школа за киберскаути. Петокласници от двете училища бяха обучени от експерти на Национален център за безопасен интернет, ръководени от Деян Благоев, как да се справят с опасностите в интернет, как да различават фалшиви новини, колко важно е паролите на компютъра да са сложни и трудни за разшифроване и още много друми теми, по които рядко се говори, а в обществото. В следващите две седмици учениците имат за задача да сформират отбори и да постигнат мисии, благодарение на които ще се разшири кръгът на знаещите как да сърфират безопасно в интернет. Междувременно г-н Благоев организира обучение за учители, за да представи дейността на Националния център за безопасен интернет, както и да сподели кои са съвременните опасности в мрежата, които могат да застрашат сигурността на всяко дете, което свободно сърфира.

Мисията на програма „Киберскаут“ е да създаде общност от деца и младежи киберскаути из цяла България, които демонстрират развиващо, отговорно и безопасно поведение в интернет и го популяризират сред своите връстници. Сертифицираният киберскаут е обучен ученик, който:

1) Дава пример за безопасно и отговорно поведение онлайн на своите връстници.

2) Съветва своите връстници при проблем в интернет.

3) Организира и провежда публични дейности, насочени към своите връстници.

Методиката на обучението е изградена върху принципите на автономност, учене чрез преживяване и учене чрез съпреживяване. През първия ден на обучението, посредством подкрепяща среда и интерактивни методи, участниците поетапно се сблъскват с предизвикателства, свързани с основните рискове в онлайн пространството и с начините за справяне с тях, рефлектират върху преживяването си и прилагат наученото във всеки следващ етап на обучението. През втория ден, участниците използват натрупаните знания за да влязат в ролята на киберскаути като дават съвети на връстници и организират публични дейности, насочени към връстници, в симулирани ситуации. Методиката развива както тези практични умения, така и уменията за работа в екип и критичното мислене на участниците.

Успешно преминалите през обучението киберскаути получават сертификат и имат възможност да участват в състезание с обучените ученици от други населени места и училища в подготвяне и провеждане на дейности, насочени към връстници. Киберскаутите могат да се разделят по желание на отряди, които да проведат своя инициатива. Състезанието е между всички отряди, като е възможно да има няколко такива в едно и също училище, при което те се състезават не само с отрядите от другите градове и училища, но и помежду си. Специално жури излъчва трите най-добри дейности и участвалите в тях ученици се награждават на тържествена церемония в София в Деня за безопасен интернет през февруари следващата година. Паралелно със състезанието, отрядите получават възможност да участват в месечни мисии, чрез които да развиват уменията си на киберскаути.

Ръководствата на двете училища изказват благодарност на екипа на Центъра за успешната съвместна работа и придобитите важни дигитални умения за учители и ученици.