Избираме добротата всеки ден

Световният Ден на розовата фланелка, който тази година беше отбелязан на 25 февруари, провокира разнообразни инициативи в 75. ОУ „Тодор Каблешков“. Всеки клас и учител подходи по свой начин към темата за превенцията на тормоза в училище.

Учениците от 2. „в“ клас се превърнаха в посланици на доброто, като подариха на съученици от други паралелки розови балони и ръчно написани послания с повече от 10 важни правила за позитивни взаимоотношения.

Заедно с класния си ръководител г-жа Тошка Пенчева, второкласниците поставиха в коридора табло с мотото „Избираме доброто всеки ден“, показвайки, че добротата не е даденост или случайност, а осъзнат личен избор. При изработката децата са вградили в таблото и своето приятелство, като всяко от тях е нарисувало ръката на своето другарче. С розови шапки и широки усмивки, учениците занесоха своето послание и в дирекцията на училището, като разказаха на директора г-жа Виолета Бимбова-Туфан защо съществува Денят на розовата фланелка и на какво е посветен той.

Класният ръководител на Подготвителна група 6-год. „Б“ г-жа Наташа Иванова проведе със своите възпитаници урок по приятелство, в който показа как лошите думи нараняват детското сърце и какво може да го излекува и зарадва. Децата символично изхвърлиха лошите думи и събирайки ръцете си в едно, обещаха да се грижат един за друг и да бъдат приятели.

„Не на тормоза в училище“ – този призив изобразиха на плакат учениците от 5. „б“ клас с класен ръководител г-жа Мая Ангелова. Така те станаха част от гласа на милиони ученици по света, които отбелязват Деня на розовата фланелка.

Вярвайки, че темата трябва да е на фокус не само в един ден, а постоанно, училищните психолози проведоха серия от срещи, беседи, ролеви игри и дискусии в прогимназиален етап, обединени под мотото „Стъпка напред“. Дейностите бяха насочени към изграждане на толерантност, взаимно уважение и умения за справяне с агресивно поведение в училищна среда. С ученици от 5.“а“, 5.“б“, 5.“в“, 5.“г“, 6.“в“ и 7.“б“ клас бяха обсъдени същността на тормоза, различните му проявления чрез думи, действия, отношение или онлайн поведение, като беше отделено специално внимание на границата между шегата и обидата. Нито едно действие, което наранява или унижава друг човек, не може да бъде оправдано като шега. Учениците активно споделяха своето мнение и емоциите, породени от темата, а изричният съвет към тях беше никога да не остават безучастни, когато станат свидетели на обиди или насилие.