
До 2 часа на ден е препоръчителното екранно време за деца от 6 до 12 години
До 2 часа на ден е времето, което деца от 6 до 12 години могат да прекарат пред екраните на различни устройства без риск за тяхното здраве – това става ясно от препоръките на работна група, създадена по инициатива на Съвета за електронни медии за определяне на здравословни граници при използването на електронни устройства от деца и практически насоки за разумно потребление на медийно и онлайн съдържание. За бебета до 2 години изобщо не се препоръчва използването на устройства с екрани, а между 2 и 5 години достъпът до тях трябва да става внимателно и постепенно, като достигне най-много до 1 час на ден.
При преминаване на тези граници съществуват рискове както за физическото здраве, така и за психо-социалното и
емоционалното развитие на децата. Част от тях са влошаване на зрението и късогледство, наднормено тегло, проблеми със съня, депресия, тревожност, агресивно поведение и др. Доказано е, че прекомерната употреба на устройства влияе отрицателно на способността за учене – затрудняват се паметта и концентрацията, а при по-малки деца е възможно забавяне на езиковото и когнитивното развитие.
В документа се дават конкретни насоки кое съдържание в онлайн пространството е вредно за деца и ученици, като се посочва, че родителите не само трябва да наблюдават, но и активно да обучават децата си как да използват безопасно интернет и дигиталните устройства.
Ето и пълният текст на документа: