Делото на Апостола учи децата ни на искрено родолюбие
В тържествена и изпълнена с преклонение атмосфера ученици и учители от 75. ОУ „Тодор Каблешков“ се събраха, за да сведат глава пред делото на Апостола на свободата. Общоучилищното тържество изрази по особен начин искрената любов към България, която децата ни носят в сърцата си.
Ученици от трети клас, рецитираха, разказваха и пяха, припомняйки живота на Васил Левски, неговата смелост и неговата безгранична вяра в бъдещето на народа. Събитието беше подготвено с впечатляващ професионализъм от г-жа Гергана Ноева, г-жа Стефани Кирилова, г-жа Людмила Стоянова, г-жа Геновева Лазарова и г-жа Павлина Иванова. То се превърна в своеобразна кулминация на училищните събития, посветени на Апостола.





В края на поетично-музикалния рецитал директорът на училището г-жа Виолета Бимбова-Туфан изрази своята благодарност и гордост от начина, по който учениците показват, че тачат историята и обичат Родината. Тя призова присъстващите да коленичат и да сведат глави в минута мълчание в памет на загиналите за свободата герои.
В седмицата, предшестваща отбелязването на 153 години от гибелта на Васил Левски, много от дейностите в класните стаи бяха посветени на любимия национален герой.
Историята оживява в класната стая
Най-малките възпитаници на училището направиха своите първи стъпки към опознаването на Васил Левски. Подготвителните групи на г-жа Наташа Иванова, г-жа Биляна Огнянова и г-жа Даниела Бучинска проведоха съвместен открит урок, който завърши с общо изпълнение на любимата „Песен за Апостола“. В групата на г-жа Деляна Жекова, 6-годишната Ива развълнува всички с рецитация на стихотворението „Апостолът на свободата“, а творческите занимания през цялата седмица бяха посветени на лика на Дякона.











Първокласниците на г-жа Мими Иванова и г-жа Йорданка Манова от 1. „а“ и 1. „б“ клас, също изразиха своята почит чрез творчество и искрени думи. С много старание те изработиха табла с вечните завети на Левски, напомняйки ни, че неговата саможертва е за целия народ.











Учениците от 2. „б“ клас с класен ръководител г-жа Зорница Филипова рецитираха заедно безсмъртното стихотворение на Христо Ботев „Обесването на Васил Левски“.
Един различен поглед към героя
Учениците от 2. „в“ клас, с класен ръководител г-жа Тошка Пенчева, представиха Апостола по оригинален и достъпен начин. Чрез разказ от книгата „Когато бяха малки“ на Фани Попова-Мутафова, децата се докоснаха до детството на Левски, виждайки го не само като недостижим герой, но и като реален пример за подражание. Тържеството бе допълнено от патриотична украса в цветовете на трибагреника, а присъствието на училищното ръководство подчерта значимостта на събитието.








Пътуване към корените: Екскурзия до Карлово
Учениците от четирите паралелки на трети клас посетиха град Карлово и родната къща на Васил Левски. Децата имаха възможност да разгледат автентичните стаи и мястото, където е работил Апостолът, да видят отблизо прочутото му тефтерче, лични писма и вещи. Те се поклониха в параклиса, където се пази кичур от косата му.
„Всичко беше толкова живо и истинско, че сякаш очаквахме всеки момент Левски да ни посрещне от някоя врата“, споделиха развълнуваните ученици.









Екскурзията бе реализирана благодарение на инициативността на учителите г-жа Гергана Ноева, г-жа Павлина Иванова, г-жа Геновева Лазарова, г-жа Стефани Кирилова и г-н Георги Ганев, с подкрепата и съдействието на ръководството на 75. ОУ „Тодор Каблешков“.
