Вдъхновяваща среща с шампиона по бокс Борис Георгиев

Вълнуваща среща с шампиона по бокс и олимпийски медалист Борис Георгиев имаха учениците от 2.“в“ и 3.“а“ клас.

Известният и обичан спортист е учил в 75. ОУ „Тодор Каблешков“, а днес дъщеря му Борислава е второкласничка в нашето училище. Така Борис Георгиев влезе в класната стая и като шампион, и като родител, за да разкаже за своя път и за цената на успеха. Срещата беше по инициатива на класния ръководител г-жа Тошка Пенчева. В нея участваха директорът на училището г-жа Виолета Бимбова-Туфан и заместник-директорите Цветомир Маринов и Александър Манов.

Увлекателно и непринудено Борис Георгиев разказа за:

  • победите и загубите, които ще помни винаги;
  • атмосферата на олимпийските игри и какво се случва сега с медала му от Атина 2004;
  • срещите с Лионел Меси, Антъни Джошуа и други световни спортисти;
  • желанието му да се състезава единствено и само за България, заради което отказва да остане в Америка и в Германия;
  • приятелството с Тервел и Кубрат Пулеви;
  • треньорската подкрепа, която е имал и надеждата за новото поколение боксьори, с които работи в „Славия“ и с които печели титли.

Той увери учениците, че без усърдие в училище няма как да успеят в живота. Разказа, че е тренирал и учил едновременно години наред, тъй като е влязъл в залата едва на 8 – 9 годишна възраст. Още на първото си състезание, месец след началото на тренировките, става шампион, заради което му отпускат стипендия и спира да плаща месечна такса за подготовката си. В силните години на спортната си кариера получава предложения да се състезава за Америка и за Германия, но отказва, защото семейството му е в България, но и защото дълбокото му желание винаги е било да се състезава само за Родината си.

„На олимпиадата дишате друг въздух“, разказва Борис Георгиев, сравнявайки най-големия спортен форум с многобройните европейски и световни състезания, в които е участвал. На олимпиадата в Атина през 2004 година, когато е само на 21 години, той печели бронзов медал. „Още не мога да осмисля, че съм го спечелил“, признава боксьорът и с усмивка споделя, че дъщеря му Борислава често си играе с медала и купите му. Олимпиадата в Пекин през 2008 г. е втората, в която участва. Срещите със спортисти от световния елит остават незабравими за него, а някои от тях впоследствие се превръщат и в приятелства.

В момента Борис Георгиев е треньор по бокс в „Славия“ и при него тренират ученици, включително и от 75. ОУ. С тях отборът неотдавна печели купата на България, като всеки от четиримата участвали състезатели става шампион в категорията си.

За Борис Георгиев е гордост, че е тръгнал от 75. ОУ „Тодор Каблешков“. „И аз като вас съм бил в това училище, тичал съм по тези коридори“ – обърна се той към децата.

Чрез примера на Борис Георгиев до учениците достигнаха ценни уроци за силата на труда, образованието и дисциплината. Това е среща, която всички ще помнят дълго. А директорът на 75. ОУ г-жа Бимбова-Туфан покани големия боксьор да бъде гост на патронния празник на училището.

Целия разгоговор може да чуете във видеото:

В края на гостуването си Борис Георгиев беше помолен да връчи на учениците от 2. „в“ клас бутилки за вода за многократна употреба – подарък от ръководството на 75. ОУ „Тодор Каблешков“ за чудесно изпълнения проект, посветен на Деня на водата.